Руско-турската война през погледа на военни кореспонденти

Международният ден на музеите стана повод Исторически музей „Искра” – Казанлък да гостува на Регионален исторически музей - Пловдив с изложбата „Руско-турската война през погледа на военни кореспонденти”. Тя е експонирана в къщата-музей на Христо Г. Данов на ул. „Митрополит Паисий“ № 2, дом на експозицията „Книгоиздаване в България през втората половина на XIX и началото на XX век”. „Руско-турската война през погледа на военни кореспонденти” включва илюстрации и текст от „Иллюстрированная хроника войны“ – притурка на „Всемирная иллюстрация” – ежеседмично списание, пионер в създаването на военния фоторепортаж в Русия. Редактор е издателят Херман Гоппе, който формулира целта на изданието така: „От самото начало на великата борба между Русия и Турция, между цивилизацията и варварството, ние счетохме за нужно да възпроизведем най-важните моменти, с всички характерни особености и забележителни дейци. Нашата цел беше публиката да добие цялостна представа за настоящата Руско-турска война и изданието да остане паметник на една от най-великите епопеи на нашето време.” Списанието си поставя задачата да представи пълна история на войната и изпраща в театъра на военните действия осем свои кореспонденти, които с вещина предават атмосферата на конфликта.

Exhibitions and events from this museum

We don't have anything to show you here.

Activities from this museum

We don't have anything to show you here.

Suggested Content